Σχολική Βιβλιοθήκη 1ου Ενιαίου Λυκείου Πεύκης Αρχή | Επικοινωνία  | Sch.gr

Διδάσκοντες
  Η Πόλη μας
  Επικοινωνία

Η Σχολική Βιβλιοθήκη ιδρύθηκε το έτος 2000 και λειτουργεί ως δανειστική βιβλιοθήκη και αναγνωστήριο από την 17η Οκτωβρίου 2000. Στεγάζεται σε ανεξάρτητο κτίριο 75 περίπου τετραγωνικών μέτρων, εντός του σχολικού περιβόλου. Διαθέτει λογοτεχνικά, ιστορικά, παιδαγωγικά, φιλοσοφικά κ.ά. βιβλία, βιβλία τέχνης, εγκυκλοπαίδειες, λεξικά και μελέτες, που καλύπτουν όλους τους επιστημονικούς κλάδους που διδάσκονται στο σχολείο. Διαθέτει επίσης πληροφοριακό υλικό σε ηλεκτρονική μορφή, τηλεόραση, τρεις ηλεκτρονικούς υπολογιστές και άλλα ηλεκτρονικά μέσα. Το αναγνωστήριο μπορεί να εξυπηρετήσει μέχρι 30 μαθητές και λειτουργεί κατά τις ώρες ημερήσιου ωρολογίου προγράμματος του σχολείου. Εξυπηρετεί: -τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του 1ου Ενιαίου Λυκείου Πεύκης -εν μέρει, τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς τριών ακόμη γειτονικών σχολείων: του 2ου Λυκείου και του 1ου και 2ου Γυμνασίου. -τους αποφοίτους των παραπάνω σχολείων -τους κηδεμόνες των μαθητών των παραπάνω σχολείων Τα μέχρι σήμερα εγγεγραμμένα μέλη της βιβλιοθήκης είναι 476.

Σχολική Βιβλιοθήκη 1ου Ενιαίου Λυκείου Πεύκης
Λεωφ. Ειρήνης 34, 15121 Πεύκη, 210 6146315